Ara
  • Beyhan Özçelik

​Porselen veya Kompozit Laminate Veneer’ler

En son güncellendiği tarih: 7 Kas 2019

Dişlerin doğal rengine uygun ve kaybolan yüz estetiğinin de düzeltilerek onarılmasıdır. Laminate Veneer’ler (yarım yüz kaplamalar), diş beyazlatma, metal içermeyen porselenler, kompozit bonding ve porselen dolgular yardımıyla, dişlerin şekli, rengi ve dizilişi kolaylıkla değiştirilebilmektedir.

Porselen veya Kompozit Laminate Veneer’ler

Çarpık, renkleri değişmiş veya çeşitli nedenlerle aşınmış ön dişlerin sadece ön yüzeylerinin özel porselenler veya kompozit esaslı dolgu maddesi yardımıyla kaplanarak düzeltilmesi işlemidir.Özellikle dişlerini tamamen küçülttürmek veya belli bir yaşın üzerinde ortodontik tedaviyle uğraşmak istemeyen, iyi görünümlü dişlere ve mükemmel bir gülümsemeye kavuşmayı arzulayan kişiler için ideal bir çözümdür. Uygulama,“Holywood protez” ve tedavi sonucunda hastanın kavuştuğu gülümseme “Holywood gülüşü” olarak da adlandırılmaktadır.Hem porselen hem kompozit kullanılarak mükemmel sonuçlara ulaşmak mümkündür. Ancak doğal yapısı ve özel bir porselen materyalinden (sadece porselenden) yapılması nedeniyle porselen daha mükemmel estetik sağlamakta, daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmaktadır.

Porselen Laminate Veneer’lerin metal destekli porselen kronlara karşı avantajları

Dişlerde daha az küçültme yapılmaktadır. Kompozit veya porselen hangi malzeme kullanılırsa kullanılsın, Laminate Veneer yapmak için dişlerin ön yüzeylerinden sadece 0.6- 0.8 mm arasında bir düzeltme yapılması yeterlidir. Halbuki metal destekli bir porselen kron yapmak amacıyla dişin her tarafından 1.5- 2 mm küçültme yapmak gerekmektedir.Özellikle ön dişlere yapılan metal destekli porselen kaplamalar eskidikleri zaman dişeti bölgesinde koyu renkli, doğal olmayan bir görünüm oluşabilir. Özellikle porselen veneer’lerde diş yüzeyiyle restorasyon arasında kesintisiz bir geçiş sağlanması ve yapısında metal bulunmaması nedeniyle yıllar geçse de bu kötü görünüm ortaya çıkmaz.Bu tedavide kullanılan porselenlerin ışık geçirgenlikleri doğal dişlere çok yakındır. Bu özellikleri sayesinde onarılan dişler doğal görünmekte ve daha mükemmel bir estetik sağlanmaktadır.Dişlerin sadece ön yüzeylerinden minimal aşındırma yapıldığı için tedavi hiçbir zaman “geri dönülemez” değildir. Dişin sonradan tamamen küçültülerek tam bir kaplama yapılması her zaman mümkündür.Dişlerdeki aşındırma minimal olduğu için işlem çoğu hastada diş hekimi korkusunun ana nedeni olan iğne yapmaya bile gerek kalmadan yapılabilir.

113 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

​Sigara