Ara
  • Beyhan Özçelik

​Zorlu Diş Renklenmeleri ile Nasıl Başa Çıkılır?

En son güncellendiği tarih: 7 Kas 2019

Belki bilmiyorsunuzdur ama herkesin dişleri aynı yöntem ile beyazlamıyor. Farklı insanların nasıl bir sonuç elde edeceğini belirleyen birçok çeşitli etken bulunuyor. (İşte bu yüzden diş beyazlatmaya başlamadan evvel mutlaka diş hekiminiz ile görüşmeniz oldukça önemlidir.) Bazı insanların dişleri ortalama diş beyazlatma vakalarına göre oldukça zorlu olabiliyor. Florozis, tetrasiklin lekeleri veya dekalsifikasyon—düzeltilmesi oldukça zor görünmesine rağmen—doğru tedavi yöntemi ile sıklıkla etkili bir şekilde iyileştirilebilmektedir.

Florozis

Florozise ne sebep olur?Florozis, diş gelişimi sırasında çok fazla flora maruz kalan kişilerde görülen bir mine defektidir. Sonuçları beyazdan sarı veya kahverengi arasında değişen hafif noktalar şeklinde görülür.Florozis tedavisi için seçenekler nelerdir?Florozis genellikle ev tipi diş beyazlatma ürünleri ile tedavi edilebilir. Eğer bu tatmin edici sonuçlar sunmaz ise, diş hekiminiz lekelenmeyi başarı ile kaldıracak bir ofis tipi mikroabrazyon tedavisi uygulayabilir. Tedavinin süresi ve başarı oranı lekelenmenin şiddetine bağlı olarak hastadan hastaya değişebilmektedir.

Dekalsifikasyon

Dekalsifikasyona ne sebep olur?Plak birikimi dekalsifikasyona sebep olup diş üzerinde beyaz lekeler oluşturabilir. Bu mine defekti genellikle ortodontik tedavi gören hastalarda braketler çıkarıldığı zaman görülmektedir.Dekalsifikasyon tedavisi için seçenekler nelerdir?Dekalsifikasyondan kaynaklanan bu beyaz lekeler herkes için sinir bozucu bir durum olabilir. Tavsiyemiz ilk olarak diş beyazlatmadır, çünkü böylece dişin geri kalan bölümlerini de beyazlatarak bu lekelerin göze çarpmasını azaltmış olursunuz. Dekalsifiye mine genelde dişin geri kalanından daha hızlı beyazlar, böylece lekeleriniz tedavinin ilk günlerinde daha da belirginleşebilir. Bu noktada, lekeleriniz daha kötü görünecek korkusu ile beyazlatma tedavisini durdurmak isteyebilirsiniz. Fakat endişe etmeyin, birkaç gün daha beyazlatmaya devam ettikten sonra, dişinizin geri kalan bölgeleri de genellikle kalsifiye bölümleri yakalayacak ve birbirine karışacaktır. Eğer beyazlatma arzu ettiğiniz sonuçları sunamaz ise, diş hekiminiz ile kimyasal ve mekanik abrazyon gibi dişinizin görüntüsünü düzeltebilecek diğer seçenekleri konuşun.Haywood VB. Bleaching tetracycline-stained teeth. Esthetic Dentistry Update. 1996 February;7(1).


14 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

​Sigara